06 Mart 2009

En Sonunda Müze Kartımızı Kullandık...

Pazar günü hava süperdi uykumuzu almış erkenden uyanmıştık ve eşime günaydın demeden hadi Topkapı Müzesine gidelim dedim ve kahvaltı bile yapmadan Sultanahmede gittik. Kahvaltıda yaparız diye düşünmüştük ama saat 10 filandı pek bir yer açıdeğildi açık olan yerlerde çok kötüydü. Hoş kapalı olandarda çok sevimli gelmedi ya gözümüze. Sabah sabah biraz eziyet oldu aç aç dolandık bir müddet sonrada tosta yedik çay içtik. Abuk subuk insanların işlettiği abuk subuk bir sürü yer turistlere acıdım. Çok sinirlendik miğdemize bişeyler girince rahatladık ve Topkapısarayına gittik ilk kapıdan girdik ve herşey süperdi. Hava bahar gibi sarayın içi yemyeşil tertemiz. sabahın erken saati olmasından dolayıda çok az insan vardı. Toplam 3 saat sürdü gezmek.
Neyse giriş ücreti ödemedik. Zaten bilet almak isteyenleride müze karta yönlendiriyorlar.Giriş ücreti 20tl kartta 20tl alıp hemen kullanmaya başlıyorsunuz zaten. Birinci avluya girince hemen sağda müzeyi gezerken kullanmak için kulaklık veriyorlar. harem 10tl Müze kısmı 10tl ikisi birden 20 tl karşılığı alıyorsunuz. Mutlaka alın yoksa boş gezersiniz bir de birsürü angarya yazı okumak zorunda kalırsınız. 3 boyutlu bir masalın içinde gibi oluyorsunuz. Biz birtane aldık eşimle beraber kullandık. Kulaklıkların kabloları uzun ve ayrı olduğu için rahatlıkla iki kişi kullanabilir bilginiz olsun. :O)
Gezmeye harem bölümünden başladık. Neyazık ki harem giriş ücreti ayrı kişi başı 15tl. Biletlerimizi aldık ve muhteşem bir saltanatın zevkin ve zenginliğn içinde bulduk kendimizi. Bu bütün saray için geçerli. İşlemeler süslemeler mücevherler Mükemmel zenginlik ve sefa varmış saray hayatında. İnsan ozamanda yaşamak varmış demeden edemiyor. Dediğim gibi bütün tur 3 saat sürdü buna kahve molasıda dahildi. Sarayın en seyirli yerinde bir cafe restaurant var ama akıllara zarar vallahi. Yuh dedim bu kadar güzelliğin içinde böyle izbe bir yerin ne işi var. Onun dışında herşey mükemmeldi. Saraydan çıktığımızda çok acıkmıştık ee Sultanahmet de gelip köfte yemeden olmaz ki. Artık bahar geldi sayılır güneşli günler ve gezilecek bir sürü müze bizi bekler. :O)

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails